Rezervuj termín

Výber pretekárskeho motorového oleja

Ako sa pretekárske oleje líšia od každodenných motorových olejov? Možno si myslíte, že všetky pretekárske oleje sú syntetické, ale nie sú. Niektoré používajú konvenčné minerálne základové oleje, iné používajú PAO a syntetické estery a niektoré sú zmesou konvenčných a syntetických olejov. Niektorí dodávatelia pretekárskeho oleja rafinujú svoj vlastný olej, zatiaľ čo iní sú miešači, ktorí nakupujú základné zásoby od iných ropných spoločností a primiešavajú si vlastný balík aditív. Nezáleží na tom, akým spôsobom vzniká pretekársky olej, pokiaľ spĺňa kritériá, pre ktoré bol navrhnutý.

Závodné oleje sú formulované pre náročné použitie pri vysokých teplotách. Vyžaduje si to vysokokvalitnú základnú zmes s balíkom aditív, ktorý poskytuje vynikajúcu odolnosť proti opotrebovaniu a oxidácii v porovnaní s bežným motorovým olejom. Základné oleje tvoria 70 % až 90 % kvapaliny, ktorá je vo fľaši oleja. Zvyšok tvoria rôzne prísady. Vysokokvalitný základový olej zvyčajne vyžaduje menej prísad na dosiahnutie dobrého výkonu, zatiaľ čo menej kvalitné oleje potrebujú lepší balík aditív. Pointa je, že dva rôzne pretekárske oleje formulované s použitím rôznych základných zásob a balíkov aditív môžu často spĺňať rovnaké výkonnostné kritériá.

Pri výbere pretekárskeho oleja môže byť preto porovnávanie jabĺk a jabĺk ťažké kvôli rôznym základom a prísadám, ktoré sa používajú. Väčšina ropných spoločností len naznačí, čo je v ich produkte, pričom uprednostňuje, aby ich presný vzorec zostal vo vlastníctve. Môžu uvádzať určité tvrdenia o tom, ako olej funguje alebo koľko aditíva proti opotrebeniu obsahuje, ale porovnávať jeden motorový olej priamo s druhým môže byť veľmi mätúce. Motorové oleje s rovnakým hodnotením viskozity môžu mať veľmi odlišné balenia aditív a veľmi odlišné výkonové charakteristiky. Najlepšia rada, ktorú vám môžeme ponúknuť, pokiaľ ide o výber konkrétnej značky motorového oleja, je vybrať si značku, ktorá má v pretekárskej komunite dobrú povesť. Nezáleží na tom, či je produkt vyrobený veľkou ropnou spoločnosťou s veľkým rozpočtom na propagačnú reklamu alebo je zmiešaný malým dodávateľom, ktorý sa spolieha na ústnu reklamu.

To znamená, že sa pozrime bližšie na to, čo patrí do pretekárskeho oleja a ako to môže ovplyvniť spôsob, akým sa rozhodnete postaviť motor.

Všetko o tej základni

Základové oleje sú hodnotené podľa ich „Viskozitného indexu“ (VI) alebo bodu tuhnutia, koľko „nasýtených látok“ (parafín a naftény) obsahujú, obsahu síry, prchavosti, bodu vzplanutia, oxidačnej stability a ďalších faktorov. Ropní inžinieri vyvinuli testovacie postupy a systém hodnotenia na klasifikáciu rôznych základných zásob.

• Oleje skupiny I sú najľahšie rafinovateľné a najlacnejšie mazivá. Obsahujú tiež nižšie hladiny nasýtených mastných kyselín (menej ako 90), vyššie hladiny síry (viac ako 500 ppm) a zvyčajne majú index viskozity nižší ako 100. Minerálne oleje skupiny I sa už dlho používajú v rovnej hmotnosti a s viacerými viskozitami každý deň. motorové oleje a často sa miešajú s olejmi skupiny II alebo III v niektorých multiviskóznych olejoch. Ale základné oleje skupiny I sa vo všeobecnosti nepoužívajú v pretekárskych olejoch.

• Základové oleje skupiny II sú mazivá vyššej kvality, ktoré sa bežne používajú v dnešných multiviskóznych olejoch. Obsahujú vyššie percento nasýtených mastných kyselín (viac ako 90), nižšie hladiny síry (menej ako 500 ppm) a majú index viskozity nad 100.

• Základné oleje skupiny III majú index viskozity zvyčajne vyšší ako 120 a zahŕňajú mnoho syntetických olejov.

• Základové oleje skupiny IV sú čisté PAO syntetické a sú najkvalitnejšie všeobecne používané v automobilových aplikáciách.

V ktorej skupine základový olej skončí, závisí od toho, ako bol rafinovaný alebo vyrobený a ako funguje. Oleje na minerálnej báze sa rafinujú zo surovej ropy (parafínovej, nafténovej a aromatickej), zatiaľ čo syntetické oleje prechádzajú dodatočnou rafináciou a môžu byť vyrobené zo surovej ropy alebo zemného plynu. Syntetické oleje spadajú do niekoľkých podkategórií: PAO (polyalfaoefíny), diestery, polyolestery a PAG (polyalkylénglykoly).

Toto je veľa chémie, ktorú naozaj nepotrebujete vedieť, aby ste si vybrali pretekársky olej. Je však užitočné pochopiť, čo niektoré z týchto výrazov znamenajú a ako ich ľudia z marketingu zvyknú zneužívať pri propagácii rôznych vysokovýkonných mazív.

Všeobecný konsenzus je, že syntetický olej je lepší ako konvenčný minerálny olej. Väčšina syntetických olejov má oproti konvenčným olejom prirodzené výhody, pretože syntetické oleje prechádzajú dodatočnou rafináciou, destiláciou a čistením, čo vedie k veľmi vysokej kvalite a konzistentnému základu. Syntetické oleje sa vo všeobecnosti ľahšie rozlievajú pri nižších teplotách, lepšie odolávajú oxidácii pri vyšších teplotách, zostávajú dlhšie čistejšie (predĺžené intervaly výmeny) a majú vynikajúcu ochranu proti mazaniu a opotrebovaniu. Jeden dodávateľ oleja hovorí, že molekuly v syntetických olejoch majú väčšiu konzistentnú veľkosť. To umožňuje syntetickému oleju poskytnúť vyššiu pevnosť filmu. V preklade to znamená, že hoci je syntetický olej často redší ako bežný minerálny olej, pri zaťažení lepšie priľne k nosným povrchom.

Syntetické oleje majú tiež nižšiu prchavosť, čo znižuje straty odparovaním, keď je olej horúci. Syntetický olej je tiež stabilnejší, čo znamená, že jeho viskozitné charakteristiky sú predvídateľnejšie a konzistentnejšie a podliehajú menšej zmene v priebehu času ako konvenčný minerálny olej. Niektoré syntetické oleje tiež poskytujú lepšie uvoľňovanie vzduchu, čím sa znižuje riziko prevzdušnenia a zachytenia bublín v oleji, keď je šľahaný do peny otáčajúcim sa kľukovým hriadeľom.

Vysokokvalitné konvenčné minerálne oleje môžu dobre fungovať v mnohých pretekárskych aplikáciách so správnym balíkom aditív, ale pre tie najnáročnejšie aplikácie mnohí odborníci na oleje tvrdia, že najlepšiu ochranu a výkon zvyčajne poskytujú plné syntetické oleje.

Olej je relatívne lacný, dokonca aj tie najdrahšie plne syntetické pretekárske oleje, keď porovnáte cenu oleja so všetkou prácou na stroji a časťami, ktoré boli použité vo vysokovýkonnom motore. Prečo šetriť na kvalite oleja a riskovať poruchu motora, ak prémiový pretekársky olej môže poskytnúť extra ochranu?

Protijed na nosenie

Jednou z kľúčových zložiek každého pretekárskeho oleja je prísada proti opotrebeniu. Typicky to zahŕňa ZDDP (zinok dialkylditiofosfát), ako aj ďalšie zložky, ako je moly. ZDDP je zmesou zinku a fosforu, hoci mnohí ho jednoducho označujú ako „zinok“. Presné pomery zinku a fosforu v ZDDP sa môžu trochu líšiť, ale vo všeobecnosti je fosforu o niečo viac ako zinku. Pri extrémnom tlaku tieto zlúčeniny poskytujú ochrannú bariéru, ktorá zabraňuje kontaktu kov na kov a opotrebovaniu.

Každodenné motorové oleje pre osobné automobily a ľahké nákladné vozidlá, ktoré spĺňajú aktuálne špecifikácie API (American Petroleum Institute) „SN“ a/alebo špecifikácie ILSAC GF-5, obsahujú znížené hladiny ZDDP (menej ako 800 PPM). Fosfor je skvelý prostriedok na zabránenie opotrebovania, ale môže tiež kontaminovať katalyzátory a kyslíkové senzory, čím sa znižuje životnosť – najmä ak motor spaľuje olej v dôsledku opotrebovaných tesnení vodidiel ventilov alebo piestnych krúžkov. Množstvo ZDDP v súčasných motorových olejoch bolo znížené oproti predchádzajúcim úrovniam 1200 PPM, pretože väčšina motorov neskorších modelov má valčekové alebo horné vačky. Znížené trenie vo ventilovom rozvode znamená, že tieto motory nepotrebujú toľko ZDDP na ochranu proti opotrebeniu. Ale to NIE je prípad výkonných motorov alebo starších motorov s plochými vačkami zdvihátka. Potrebujú vyššiu úroveň ochrany proti opotrebeniu.

Väčšina ľudí predpokladá, že jedným z charakteristických znakov pretekárskeho oleja je, že obsahuje najmenej 1500 PPM ZDDP alebo dokonca viac (niektoré obsahujú až 2000 PPM ZDDP). To je vo všeobecnosti pravda, ale na trhu sú výkonné mazivá, ktoré obsahujú len 1100 PPM ZDDP vďaka kvalitnejším základovým olejom v produkte a ďalším prísadám (ako je moly).

Na presnom množstve ZDDP v pretekárskom oleji nezáleží, ani viac neznamená vždy lepšie, pokiaľ je dostatok na ochranu komponentov ventilového rozvodu pred opotrebovaním. Niektoré motory potrebujú viac, niektoré si vystačia s menej. Extrémne vysoké otáčky a extrémne tuhé ventilové pružiny môžu spôsobiť obrovské zaťaženie vačky a zdvíhadiel, takže pretekársky olej, ktorý obsahuje extra ZDDP alebo iné prísady proti opotrebeniu, je zvyčajne nutnosťou, aby sa zabránilo poruche vačky alebo ventilového rozvodu.

Vezmeme to do ulíc

Street performance oleje sú podkategóriou v rámci pretekárskych olejov, ktoré sú formulované pre typické historické svalové autá alebo street/strip stroje. Niektoré z týchto olejov nemajú hodnotenie API, hoci zvyčajne spĺňajú všetky ostatné výkonnostné kritériá pre moderný motorový olej. Hlavný rozdiel je v tom, že obsahujú 1200 PPM alebo viac ZDDP na ochranu plochých vačiek a zdvíhadiel pred predčasným opotrebovaním. Keďže väčšina týchto vozidiel nie je vybavená kyslíkovými senzormi alebo katalyzátormi, kontaminácia fosforom nepredstavuje problém. Takéto produkty sa zvyčajne NEODPORÚČAJÚ pre staršie modely vozidiel, ktoré majú elektronické ovládanie motora (senzory O2) a katalyzátory.

Pre náročnejšie pretekárske aplikácie môžu byť potrebné špeciálne formulované pretekárske oleje s najkvalitnejšími syntetickými základmi, aby sa zabezpečila maximálna ochrana a mazanie. Niektoré pretekárske oleje sú formulované pre motory poháňané alkoholom alebo pre fúkané, preplňované alebo dusíkaté aplikácie. Najlepšou radou je dodržiavať aplikačné odporúčania dodávateľa oleja. Poznajú svoje individuálne balenia a zloženia aditív a môžu vám pomôcť vybrať produkt, ktorý je vhodný pre danú aplikáciu.

Viskozita Zmätenosť

Väčšina motorov najnovších modelov osobných automobilov a ľahkých nákladných automobilov je z výroby plnená olejom s viacerými viskozitami 5W-20 alebo 5W-30, pričom niektoré európske značky špecifikujú 0W-40 alebo dokonca 0W-20 pre japonské hybridy, ako je Toyota Prius. Riedšie oleje uľahčujú štartovanie za studena a zlepšujú spotrebu paliva. Riedšie oleje tiež prúdia rýchlejšie po studenom štarte, aby urýchlili mazanie ložísk, vačky a horného ventilového rozvodu. Pre staršie motory s tlačnou tyčou je stále najobľúbenejšou viskozitou 10W-30. Ale pre pretekárske aplikácie sa viskozita, ktorú si vyberiete, môže líšiť v závislosti od vôle ložísk motora, okolitých teplôt, otáčok motora a preferencií zákazníka.

Viskozita pretekárskych olejov sa pohybuje od novo predstavených syntetických olejov s viacerými viskozitami 0W-50 a 0W-60 po 0W-30, 0W-40, 5W-20, 5W-30, 5W-40, 10W-30, 10W-40, 15W-40, 15W-50 a 20W-50 multiviskózne oleje až po rôzne oleje s priamou hmotnosťou vrátane 30, 40, 50 a 70.

Každý olej je formulovaný pre konkrétnu oblasť, ale ropné spoločnosti vám zvyčajne nepovedia, ktorý olej odporúčajú. Nechávajú to na výrobcovi motora a koncovom užívateľovi, aby sa rozhodli.

Tradiční stavitelia motorov zo starej školy a pretekári majú radi voľnejšie vôle ložísk, veľký tlak oleja a relatívne hustý olej, ako napríklad 15W-40, 15W-50 alebo rovný 40 alebo 50 olej v kľukovej skrini. Olej s ťažšou viskozitou pomáha tlmiť ložiská a nevyteká tak rýchlo ako olej s tenšou viskozitou, ak motor na chvíľu stratí tlak oleja.

Iní tvrdia, že môžu získať dodatočný výkon pri menšej vôli ložísk, menšom tlaku oleja a pri použití pretekárskeho oleja s nižšou viskozitou, ako je 0W-20, 0W-30 alebo 5W-20. Riedšie oleje vyžadujú menšiu vôľu ložísk na udržanie tlaku oleja, ale tiež znižujú trenie, aby uvoľnili viac konských síl. Navyše môžu znížiť zaťaženie olejového čerpadla, čím sa uvoľní viac energie.

Jednou z najbežnejších mylných predstáv o redších multiviskóznych olejoch je, že môžu byť príliš riedke na to, aby poskytovali dostatočné mazanie vo vysokovýkonnom motore pri vysokej teplote. Čísla na multi-viskozitnom hodnotení hovoria iný príbeh. Prvé číslo je viskozita pri studenom motore. Čím je číslo nižšie, tým je olej redší a ľahšie tečie. Druhé číslo je viskozita, keď olej dosiahne prevádzkovú teplotu. V dôsledku toho, keď je olej horúci, tečie olej 0W-40 a maže rovnako ako obyčajný olej s hmotnosťou 40. K tejto premene dochádza vďaka „zlepšovačom viskozity“ podobným kaučuku, ktoré sú zmiešané so základným olejom, aby mu dodali jeho mnohostrannú osobnosť.

Pre aplikácie s vyššími teplotami (ako sú vytrvalostné preteky v horúcom podnebí) sa zvyčajne odporúča ťažší viacviskózny olej (niečo ako olej 15W-50). Nedávno však niekoľko ropných spoločností predstavilo multiviskózne pretekárske oleje 0W-50 a 0W-60 pre preteky rally a off-roadové preteky. Širšia viskozita poskytuje dobré mazanie za studena pre horné vačky a ložiská hriadeľa turbodúchadla, zatiaľ čo vyššia hodnota viskozity za horúca udržuje všetko dobre mazané pri špičkových prevádzkových teplotách.

Pre skutočne náročnú aplikáciu, akou sú preteky s odporom Top Fuel, je potrebný ťažký rovný olej (zvyčajne 70) kvôli extrémnemu zaťaženiu ložísk a prefukovaniu paliva, ktoré končí v kľukovej skrini. A olej je väčšinou po každom chode tak zriedený, že ho treba väčšinou meniť.

Ako často treba meniť pretekársky olej? Závisí to od aplikácie a ako ďaleko chce koncový užívateľ tlačiť svoj olej. Ak olej vyzerá špinavo a/alebo zapácha, je potrebné ho vymeniť. Preteky na prašnej dráhe a off-roadové preteky sú veľmi špinavé prostredie, takže výmena po každom víkende pretekov je bežnou praxou. Na druhej strane pretekár v ťahu môže ísť celú sezónu na rovnakú dávku oleja, pokiaľ neuvidí veľké riedenie paliva v kľukovej skrini alebo zmenu farby oleja.

Pointa je, že neexistuje žiadna odpoveď na otázku, ako často by sa mal pretekársky olej meniť. Životnosť oleja závisí od kvality oleja, aditív v oleji, toho, ako sa olej zohreje a koľko nečistôt skončí v kľukovej skrini. Je zrejmé, že ak motor zaznamenal veľkú poruchu ložiska, piestu alebo tyče, starý olej musí odísť a všetko sa musí dôkladne vyčistiť, aby sa odstránili všetky nečistoty, ktoré by mohli neskôr spôsobiť problémy. To zahŕňa prepláchnutie všetkých olejových kuchýň, vonkajších olejových vedení, chladiča oleja a/alebo rezervnej nádrže.

RELATED POSTS

Sprievodca nákupom nových pneumatík
autoservis

Sprievodca nákupom nových pneumatík

Nákup nových pneumatík môže byť skľučujúca skúsenosť. Môžete si vybrať z mätúceho množstva značiek, veľkostí a typov pneumatík, takže sa môžete ľahko zmiasť. Nemusíte sa

Read More »
Výber pretekárskeho motorového oleja
autoservis

Výber pretekárskeho motorového oleja

Ako sa pretekárske oleje líšia od každodenných motorových olejov? Možno si myslíte, že všetky pretekárske oleje sú syntetické, ale nie sú. Niektoré používajú konvenčné minerálne

Read More »