Rezervuj termín

Sprievodca nákupom nových pneumatík

Nákup nových pneumatík môže byť skľučujúca skúsenosť. Môžete si vybrať z mätúceho množstva značiek, veľkostí a typov pneumatík, takže sa môžete ľahko zmiasť. Nemusíte sa však obávať: táto príručka vám poskytne základné fakty, ktoré potrebujete, aby ste si vybrali správnu pneumatiku pre svoje vozidlo za cenu, ktorú chcete zaplatiť.

Pred nákupom musíte poznať odpovede na nasledujúce otázky:

kjkAký typ pneumatík potrebuje moje auto?

Koľko kilometrov vydržia pneumatiky, o ktorých uvažujem?

Koľko chcem zaplatiť?

Mám ísť s rovnou náhradnou sadou alebo vylepšiť pneumatiky?

Celoročné pneumatiky

Prevažná väčšina vozidiel sa dnes dodáva s celoročnými pneumatikami, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali prijateľné všestranné schopnosti počas celého roka a za všetkých poveternostných podmienok. To znamená rozumnú jazdu a úctyhodnú ovládateľnosť, tichý chod, dobrú priľnavosť za mokra a určitú schopnosť na snehu. Vzhľadom na ich celosezónne označenie ich väčšina majiteľov áut necháva v zime obuté a očakávajú, že ich pneumatiky poskytnú všetku priľnavosť, ktorú potrebujú na zasnežených a zľadovatených cestách. Ale väčšina celoročných pneumatík je na snehu okrajová; špeciálne zimné pneumatiky, známe aj ako zimné pneumatiky, poskytujú oveľa lepšiu trakciu, keď napadne sneh.
Teraz existujú dve hlavné podkategórie celoročných pneumatík: vysokovýkonné celoročné a grand touring celoročné. Vysokovýkonné celoročné pneumatiky poskytujú ostrejšie ovládanie ako „štandardné“ celoročné pneumatiky. Cestu držia istejšie a pri jazde sa cítia športovejšie – zvyčajne na úkor trakcie v zimnom počasí. Tieto pneumatiky sú určené pre športovejšie autá a agresívnejších vodičov. Celoročné pneumatiky Grand touring majú nižší profil ako vysokovýkonné celoročné pneumatiky, ale jazdia lepšie za cenu určitej ovládateľnosti.
Nedávno sa objavila podskupina grand touringových celoročných pneumatík, ktoré nazývame pneumatiky do každého počasia. Tieto pneumatiky sa vyznačujú priľnavosťou na snehu, ktorá je takmer porovnateľná s čistou zimnou pneumatikou, pričom v iných oblastiach ponúkajú podobný výkon ako bežné celoročné pneumatiky. Sú označené symbolom snehovej vločky v horách na bočnici pneumatiky.

Letné pneumatiky

Tento výraz je nesprávne označenie, pretože tento typ pneumatík by sa mal právom nazývať „trojsezónna“ guma. Letné pneumatiky sú špeciálne navrhnuté tak, aby poskytovali trakciu v suchom a mokrom počasí v miernom alebo teplom počasí. Zlepšujú odozvu riadenia, zvyšujú trakciu v zákrutách o rádovú hodnotu a zastavujú vaše vozidlo na oveľa menšiu vzdialenosť. Ale robia to za cenu: väčšina letných pneumatík funguje dobre len pri teplotách okolo 40 stupňov Fahrenheita a vyšších. Keď vonkajšie teploty klesnú k bodu mrazu, pneumatiky sa môžu cítiť nervózne a správať sa nekonzistentne; strácajú veľkú časť priľnavosti do tej miery, že sa správajú ako na mokrej alebo dokonca zľadovatenej vozovke. Nejeden vodič silného auta, ktorý si neuvedomuje teplotnú citlivosť svojich letných pneumatík, nezvládol riadenie a v chladnom dni havaroval.
Rovnako ako v prípade celoročných pneumatík, aj letná guma sa dodáva v niekoľkých variantoch. Tire Rack rozdeľuje tieto pneumatiky do troch hlavných skupín podľa stupňujúcich sa schopností: ultra vysoký výkon na spodnej priečke, nasledovaný maximálny výkon a extrémny výkon. Letné pneumatiky prichádzajú na autá ako Porsche, Corvetty, Mercedes-AMG a Mustangy.

Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky, ktoré sa v minulosti nazývali „pneumatiky na snehu“, sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálnu trakciu na snehu a v klzkých zimných podmienkach – a trakcia, ktorú poskytujú v týchto situáciách, sa nevyrovná žiadnej inej kategórii pneumatík. Dokonca ani vozidlo s pohonom všetkých kolies na celoročných pneumatikách sa nemôže rovnať schopnosti zastavenia alebo otáčania podobného vozidla s pohonom dvoch kolies, ktoré je vybavené štyrmi zimnými pneumatikami, čo sme dokázali v našom vlastnom testovaní zimných pneumatík.

Zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby dobre fungovali v chladných mesiacoch, ale keď sa počasie oteplí, nezvládnu to a neopotrebujú sa tak dobre ako celoročné alebo letné pneumatiky. Mali by sa považovať za druhú sadu pneumatík pre vaše vozidlo, ak žijete tam, kde každoročne poletuje sneh. Všetky naše dlhodobé testovacie vozidlá montujeme zimnými pneumatikami a mnohokrát sa osvedčili.

Prečo používať zimné pneumatiky? Ak žijete v severných štátoch, odporúčame zakúpiť sadu zimných pneumatík. Ich hlboké dezény sú navrhnuté tak, aby poskytovali výrazné zlepšenie trakcie a fungovali vôbec. Budete sa cítiť bezpečnejšie a bezpečnejšie, nehovoriac o uvoľnenejšom stave pri jazde na snehu. Maloobchodníci ako Tire Rack vám predajú súpravu snehu namontovanú na oceľových kolesách, ktoré si môžete vymeniť, keď príde zima. Tu v Car and Driver na nich prisaháme.

Hodnotenie rýchlosti

Pneumatiky majú aj rýchlostné hodnotenie, ktoré udáva nielen to, ako rýchlo dokážu bezpečne ísť dlhší čas, ale aj celkový výkonnostný potenciál pneumatík. Pneumatiky pre vysokovýkonné autá majú vyššiu rýchlosť ako pneumatiky pre bežné rodinné sedany a SUV. Rýchlostné hodnotenie pôvodných pneumatík, ktoré boli na vašom aute, sa zhodovalo s maximálnou rýchlosťou, ktorú auto mohlo dosiahnuť – plus značná vstavaná bezpečnostná rezerva. Toto rýchlostné hodnotenie je vyjadrené ako písmeno v alfanumerickom kóde, ktorý bezprostredne nasleduje za rozmerom pneumatiky. Písmená sa pohybujú od L po Y a pokrývajú maximálnu rýchlosť od 75 mph do viac ako 186 mph.

Informácie o opotrebovaní behúňa

Sú to dva údaje, ktoré vám pomôžu odhadnúť, koľko kilometrov môžete očakávať od sady pneumatík: hodnotenie opotrebovania behúňa a záruka na kilometrový výkon pneumatík. Hodnotenie opotrebovania behúňa je uvedené ako číslo na bočnici pneumatiky za slovom „behúň“. Čím je toto číslo vyššie, tým je pravdepodobnejšie, že pneumatika vydrží dlhšie. Ale testy, ktoré sa používajú na určenie behúňa, nie sú presné, takže v tomto čísle existuje veľká variabilita.

Lepším spôsobom, ako zmerať potenciálnu životnosť pneumatík a porovnať očakávanú životnosť rôznych pneumatík, o ktorých by ste mohli uvažovať, je pozrieť sa na záruky životnosti behúňa výrobcov. Na mnohé, ale nie na všetky pneumatiky sa vzťahuje záruka na životnosť behúňa okrem záruky na kvalitu výroby/chyby. Tieto informácie je možné nájsť online (ako tento príklad na stránke tirerack.com) alebo v marketingových materiáloch výrobcu pneumatík. Všeobecným pravidlom v tomto odvetví je, že približne tri štvrtiny všetkých vodičov zistia, že ich pneumatiky vydržia minimálne tak dlho, ako je počet najazdených kilometrov uvedený v záruke na životnosť behúňa. Vo všeobecnosti platí, že ak sa vaše pneumatiky opotrebujú pred zaručeným počtom najazdených kilometrov, môžete získať kredit za percento najazdených kilometrov, ktoré potom môžete uplatniť pri kúpe novej pneumatiky. (Túto transakciu bežne riešia predajcovia pneumatík.)

Run-Flat pneumatiky

Mnohé automobilky vybavujú svoje autá pneumatikami run-flat už z výroby. Tieto pneumatiky sú schopné jazdiť na krátke vzdialenosti pri nízkych rýchlostiach aj po defekte a bez vzduchu, čo vám umožní dostať sa domov alebo do opravovne bez toho, aby ste museli meniť rovinu na okraji cesty. Ak bolo vaše vozidlo dojazdené, máte možnosť ich nahradiť bežnými pneumatikami a voziť so sebou rezervu (ale pozor, niektoré autá vybavené run-flatmi v skutočnosti nemajú batožinový priestor na rezervu). Alebo môžete svoje opotrebované run-flaty nahradiť inou sadou run-flatov. A teraz, keď sú systémy monitorovania tlaku v pneumatikách povinnou výbavou nových áut, môžete dokonca namontovať run-flat na auto, ktoré s nimi pôvodne nebolo dodané.
Run-flat pneumatiky majú svoje nevýhody. Ich tuhé bočnice, ktoré sú potrebné na to, aby udržali pneumatiku pri vypustení vzduchu, majú tendenciu výrazne sťažiť jazdu auta po nerovnom chodníku, ale technológia pneumatík sa neustále zlepšuje a run-flat už nie je taký trest ako pred desiatimi rokmi. Voľba je tiež obmedzenejšia ako pri konvenčných pneumatikách a run-flat majú prémiovú cenu. Vo všeobecnosti odporúčame vymeniť za bežné pneumatiky a ak je to možné, mať so sebou náhradné alebo mini-náhradné.

Vymeniť alebo inovovať?

Je tu ešte jedno rozhodnutie, ktoré musíte urobiť: jednoducho vymeníte pneumatiky na svojom vozidle za niečo ekvivalentné alebo vylepšíte?

Výmena pneumatík

Ak sa chystáte nahradiť to, čo bolo na aute, niečím ekvivalentným, ste pripravení ísť. Prezrite si online zdroje, ako je Tire Rack, na porovnanie pneumatík a potom buď kúpte od jedného z nich, alebo zamierte do miestneho obchodu s pneumatikami. Výhodou nákupu online je, že môžete získať presne také pneumatiky, aké chcete; rôzne kamenné predajne pneumatík predávajú rôzne značky pneumatík. Internetoví predajcovia majú vzťahy s predajňami pneumatík, ktoré vám namontujú pneumatiky, ktoré ste si kúpili na internete (za malý poplatok), aj keď ste ich tam nekúpili. Stojan na pneumatiky má sprievodcu rozhodovaním, ktorý vám pomôže nájsť pneumatiky, ktoré sa hodia pre vaše auto.

Aktualizácia pneumatík

Je to zložitejšie ako obyčajná výmena pneumatík, pretože máte niekoľko spôsobov. Môžete si vybrať výkonnejšiu pneumatiku rovnakej veľkosti na vašu súčasnú sadu kolies tak, že nahradíte, povedzme, vysokovýkonnú celoročnú pneumatiku za štandardnú celoročnú – ak nájdete takú, ktorá presne sedí. Alebo si môžete vybrať sadu širších letných alebo vysokovýkonných celoročných pneumatík s nižším profilom, ale to je zložitejšie. Musíte vedieť, či sa pneumatiky zmestia bez odierania o odpruženie alebo časti karosérie – jednoznačný bezpečnostný problém. Tu je konzultácia s jedným z odborníkov v Tire Rack nevyhnutnosťou, pretože tieto informácie majú pre mnohé autá. Môžete tiež skúsiť skontrolovať online fórum pre vašu značku a model auta (ak nejaké existuje).

Mnoho vozidiel je možné mať z výroby s niekoľkými rôznymi rozmermi pneumatík – napríklad Honda Civics sa dodáva s pneumatikami od 215/55-R16 do 245/30ZR-20 – takže prechod na koleso s väčším priemerom môže fungovať. Ale vedzte, že montáž gumy s nižším profilom bude takmer vždy vyžadovať koleso s väčším priemerom. Vonkajší priemer vašich pneumatík musí zostať konštantný; všetko od zavesenia vášho vozidla cez jeho svetlú výšku až po jeho radenie je ovplyvnené celkovým rozmerom pneumatík. Keď sa bočnica zoštíhli, koleso musí rásť, aby to kompenzovalo. Pomocou tohto sprievodcu rozmermi zistíte, ako prechod na pneumatiku s nižším profilom ovplyvňuje priemer kolesa.

Širšie pneumatiky s nižším profilom a vyšším výkonom môžu tiež spôsobiť, že auto bude jazdiť drsnejšie, rýchlejšie sa opotrebovať, byť hlučnejšie a ovplyvniť riadenie, čo môže spôsobiť, že budete musieť na diaľnici viac korigovať riadenie. Nízkoprofilové pneumatiky budú tiež pravdepodobne náchylnejšie na poškodenie od výmoľov, čo sme zažili pri jednom z našich dlhodobých áut, ktoré v priebehu 40 000 míľ na našich rozjazdených cestách v Michigane vyhodilo tucet svojich nízkoprofilových pneumatík. A takmer určite budú drahšie, navyše si budete musieť kúpiť novú sadu kolies. Predtým, ako urobíte skok, budete musieť všetky tieto problémy dôkladne zvážiť.

prečítajte si tiež náš článok o automobilovom motorovom oleji, ak sa vám páčil náš článok o úrovniach

 

RELATED POSTS

Sprievodca nákupom nových pneumatík
autoservis

Sprievodca nákupom nových pneumatík

Nákup nových pneumatík môže byť skľučujúca skúsenosť. Môžete si vybrať z mätúceho množstva značiek, veľkostí a typov pneumatík, takže sa môžete ľahko zmiasť. Nemusíte sa

Read More »
Výber pretekárskeho motorového oleja
autoservis

Výber pretekárskeho motorového oleja

Ako sa pretekárske oleje líšia od každodenných motorových olejov? Možno si myslíte, že všetky pretekárske oleje sú syntetické, ale nie sú. Niektoré používajú konvenčné minerálne

Read More »